جمعه, 26 مهر 1398

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

داوطلبان طلبه شدن بخوانند؟

همه ساله حوزه های علمیه برادران در سه مقطع سیکل، دیپلم و مقاطع دانشگاهی تعدادی از برادران علاقمند را از طریق آزمون کتبی و مصاحبه برای تحصیل در حوزه های علمیه پذیرش میکند اما برخی از علاقمندان همواره از خود میپرسند با چه شرایطی میتوانند وارد حوزه علمیه شوند؟ امتحان کتبی و مصاحبه چگونه است؟ ورود به حوزه علمیه در چه مقطع تحصیلی مناسب است؟ تحصیل مقدمات در شهرستان بهتر است یا قم؟  تحصیل دوره های کوتاه مدت(سفیران هدایت) خوب است یا دوره های بلند مدت؟ آیا میتوان غیر حضوری در حوزه تحصیل کرد؟ سعی شده است بصورت کوتاه به این سوالات پاسخ داده شود.

 

چه کسانی میتوانند در حوزه تحصیل کنند؟

 الف) شرايط عمومي داوطلبان: برخورداري از صلاحيت هاي اعتقادي، اخلاقي واجتماعی . اعتقاد و التزام به ولايت فقيه و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران. تابعيت جمهوري اسلامي ايران . برخورداري از سلامت جسمي و روحي. موفقيت در آزمون ورودي و مصاحبه . نداشتن منع قانوني از نظر نظام وظيفه.

 

ب) شرايط اختصاصي دوره بلند مدت: قبولي حداقل سوم راهنمايي با حداكثر سن 18 سال .متولدين سال 1374.

* سنوات تحصيلي بالاتر از سوم راهنمايي و مدت خدمت سربازي به حداكثر سن اضافه مي شود.

* داوطلبان داراي مدرك كارداني و بالاتر، نبايد در زمان ثبت نام، بيش از یک سال از تاريخ فراغت تحصيلي آنان گذشته باشد.

 تعهد تحصيل تمام وقت حداقل تا پايان سطح يك.

 

ج) شرايط اختصاصي سفيران هدايت:

1-داشتن مدرك ديپلم با حداكثر سن 22 سال متولدين 1370.

* سنوات تحصيلي بالاتر از ديپلم به حداكثر سن اضافه مي شود.

2-تعهد تحصيل تمام وقت به مدت دوره.

3-تعهد خدمت تبليغي (به مدت سنوات تحصيل) در مناطق مورد نياز.

 

د) امتیازات: حافظان حداقل يك ششم قرآن کریم يا نهج البلاغه، خانواده های محترم شهدا، فرزندان جانبازان، آزادگان و داوطلبان مناطق محروم، از امتیاز برخوردارخواهند بود.

ه) حافظان كل قرآن كريم، آزمون كتبي ندارند و قبولي آنان  براساس معدل كل آخرين مدرك تحصيلي و مصاحبه مي باشد.

 

ز) آزمون: به صورت كتبي در سه مقطع سيكل، ديپلم و دانشگاهی با موضوعات قرآن، احكام، معارف اسلامي، ادبيات و زبان فارسي ،عربي، رياضي، معلومات عمومي، هوش و استعداد برگزار مي شود.

 

ر)مصاحبه: در مصاحبه عمدتا هدف و انگیزه ورود به حوزه علمیه مورد پرسش قرار میگیرد و برخی از مسائل اسلامی اولیه نیز ممکن است مطرح گردد و البته مسائل سیاسی نیز در حد و حدود کم. در برخی از مواقع نیز سوالاتی در راستای تست هوش نیز مطرح میشود. البته در مصاحبه دانشگاهیان ممکن است مباحث فکری مطرح شود تا احیانا برخی از جریان های فکری به اصطلاح منحرف وارد حوزه نشوند.

 

با چه مقطع تحصیلی وارد حوزه شویم؟

 ورود با مدرک سیکل: از ویژگی های مثبت این مقطع این است که طلبه میتواند از عمر خود بهتر استفاده کند و تا سنین بیست و یک سالگی شش سال مقدمات را تمام کند و در سن بیست و پنج سالگی دوره سطح را نیز تمام کرده است و خلاصه اینکه جلوتر از سن خود میتواند مقاطع تحصیلی را پشت سر گذارد و به مباحث اصلی حوزه وارد شود ویژگی دوم این است که محیط حوزه شرایط خود سازی را برای فرد تسهیل میکند از این رو افراد در سنین پایین تر زمینه بهتری را برای خود سازی دارند و بدون آنکه خود متوجه باشند سیستم به انها کمک خواهد کرد مضاف به آنکه اکثر افراد در سنین پایین زمینه خودسازی بهتری دارند.

 

اما نکته های منفی: درک برخی از دروس  حوزه علمیه برای سنین پایین کمی مشکل است از این رو ممکن است فرد قدرت لازم را برای فهم این دروس نداشته باشد و با توجه به امتحانات حوزه بعد از یکی دوسال مجبور به ترک  یا اخراج از حوزه شود و این مساله میتواند در زندگی آن فرد تاثیر منفی  بسزایی داشته باشد از این رو بنظر میرسد ورود به حوزه علمیه با سیکل در صورتی مناسب است که طلبه از سوی افراد آگاه پشتیبانی شود. مساله دیگر اینکه برخی از طلبه هایی که با سیکل وارد حوزه شده اند بعدها ممکن است به این نتیجه برسند که ورودشان به حوزه بر اساس احساسات بوده است و بازگشت به گذشته همراه با هزینه های اجتماعی و ...خواهد بود.

 

ورود با دیپلم: بنظر ورود به حوزه با مدرک دیپلم مناسب باشد چرا که افراد در این سنین قدرت انتخاب آگاهانه دارند و بعدها نیز بعید است از ورود به حوزه پشیمان شوند و اینکه افراد در این سنین توان و قدرت فهم دروس حوزه را دارند، درس های حوزه در سالهای اول بسیار مهم است چرا که همین دورس بعدها پایه فهم قرآن و روایات خواهد شد. جهت دیگر اینکه در سنین مناسبی ده ساله اول حوزه تمام شود و فرد میتواند ادامه تحصیل دهد.

 

ورود با مدرک دانشگاهی: ویژگی مثبت این مقطع این است که افراد علاقمند و دغدغه مند این نوع انتخاب را دارند از این رو رشد بهتری میتوانند داشته باشند و از دروس حوزه استفاده دقیق تری کنند اما مشکل این است که سن افراد افزایش یافته است  چه بسا خانواده و اطرافیان ممکن است انتظارات مالی از فرد داشته باشند و معمولا زمان ازدواج فرد فرا رسیده است و حوزه حمایت مالی مناسبی از طلاب ندارد و با توجه به تحصیل تمام وقت در سالهای اولیه حوزه، فرد نمیتواند همزمان کاری جهت تامین معاش انجام دهد.

 

مساله دیگر این است که سالهای طولانی تحصیلات در حوزه میتواند فرد را خسته کند چرا که یک فرد با مدرک لیسانس حداقل باید تا چهل سالگی در حوزه ادامه دهد تا دروس سرو سامان  نسبی بگیرند. لازم بذکر است که معادل سازی دروس و کارهایی از این قبیل در حوزه پذیرفته نیست و یک فرد دانشگاهی همان دروسی را یک فرد سیکل میخواند باید بخواند البته ممکن است بتواند کمی با سرعت بیشتری بخواهند. در سالهای اخیر دانشجویان علاقمند به حوزه به نحو چشمگیری افزایش داشته است.

 

تحصیل مقدمات در قم یا شهرستان؟ اکثر داوطلبین به تحصیل در حوزه علاقمندند از ابتدای تحصیل در حوزه علمیه قم مشغول شوند چرا که تصور میکنند از نظر اخلاقی و علمی مدارس قم زمینه بهتری برای رشد دارند اما باید توجه داشت که در انتخاب مدارس برای تحصیل باید برخی از نکات را در نظر گرفت: اول اینکه برای طلبه هایی که با سیکل وارد حوزه شده اند بهتر است در مدرسه علمیه شهر خود مقدمات را تحصیل کنند چرا که از نظر سن و سال در وضعیتی هستند که نیاز به پشتیبانی عاطفی و معنوی خانواده دارند از این رو دوری از خانواده در این سنین میتواند بعدها مشکلات روحی جدی برای این دسته از طلاب ایجاد کند، آنها میتوانند بعد از اتمام مقدمات، ادامه تحصیلات را در قم ادامه  دهند.

 

نکته دیگر اینکه کسانی که در شهرستانها تحصیل میکنند انگیزه بالایی برای انتقال به قم دارند از این رو مقدمات را با علاقه میخوانند و زمانی که بقم منتقل میشوند انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل دارند اما طلابی که از ابتدای تحصیل در قم هستند ممکن است برای ادامه کار انگیزه به این اندازه نداشته باشند. باید توجه داشت که در درسهای حوزوی اگر چه نقش استاد مهم است اما در مجموع مدارس فاصله چندانی باهم ندارند و بیشتر وابسته به تلاش خود طلبه است، از این رو میتوان طلبه های فراوانی یافت که مقدمات را در شهرستانها تحصیل کرده اند و در ادامه موفقیت های خوبی کسب کرده اند و بودند طلابی که از ابتدا در قم تحصیل کرده و در ادامه موفقیتی کسب نکرده اند، نکته دیگر اینکه طلابی که در شهرستانها تحصیل میکنند از نظر فکری در محیط بازتری هستند و فکر خود را خود سامان میدهند اما طلاب قم در بمباران اطلاعاتی و فکری هستند و ممکن است ذهنشان کانالیزه شود.

 

در مجموع میتوان گفت کسانی که با مدرک دانشگاهی وارد حوزه میشوند بهتر است در قم تحصیل کنند تا هم با سرعت بیشتری دروس را دنبال کنند و هم اساتید قوی برای اقناع آنها وجود داشته باشد. افراد سیکل بهتر است در شهرستان شروع کنند و دیپلمه ها نیز بسته به شرایط میتوانند قم یا شهرستان را برای تحصیل انتخاب کنند.

 

مدارس سفیران یا بلند مدت؟ مدارس علمیه سفیران مدارسی است که برای تربیت مبلغ تاسیس شده است و بعد از پنج سال طلبه ها میتوانند و باید به مناطق مختلف رفته و به تبلیغ بپردازند و ادامه تحصیلات خود را بصورت غیر حضوری ادامه دهند، سیستم بلند مدت همان حوزه اصلی است که اکثر مدارس علمیه این رویه را دارد.

 

باید اشاره کرد مدارس سفیران برای افرادی خوب است که علاقه های کار فرهنگی و تبلیغی دارند و دوست دارند زودتر وارد فعالیت شوند از این رو برخی از دروس کاربردی را یاد میگیرند و وارد جامعه میشوند اما باید توجه داشت که تجربه چند ساله این مدارس نشان داده است که بسیاری از طلاب از ورود به این مدارس ناراضی هستند. اولا بعد از مدتی احساس میکنند که از نظر علمی قدرت خوبی ندارند و این درحالی است که ادامه تحصیل آنها با مشکلاتی روبه رو است و باید مسیری را که از قبل تعیین شده است  طی کنند.

 

سیستم آنها را به تبلیغ ترغیب میکند و این در حالی است که بسیاری از آنها در سنین بیست تا سی قرار دارند و بهترین موقع تحصیل آنهاست برخی از طلبه ها در میانه تحصیل متوجه انتخاب اشتباه خود میشوند اما چاره ای ندارند چرا که اگر بخواهند وارد سیستم دراز مدت شوند باید از اول شروع کنند. اما طلابی که از طریق سیتم آموزشی دراز مدت وارد حوزه شوند در آینده تحصیلی خود با انتخاب های متعددی روبرو هستند آنها میتوانند فقه و اصول را ادامه دهند میتوانند در کنار فقه و اصول در مراکز متعدد تخصصی رشته مورد علاقه خود را دنبال کنند، همچنین میتوانند در کنار دروس حوزوی یکی از رشته های دانشگاهی را نیز ادامه دهند و اینها همه در سفیران هدایت قابل دسترس نیست و انتخاب نادرست میتواند تاثیر فراوانی در زندگی طلبه داشته باشد. ضمن آنکه علاقمندان کار تبیلغ در سیستم دراز مدت میتوانند به اهداف سفیران هم برسند.

 

تحصیل غیر حضوری در حوزه علمیه؟ تحصیل رسمی در حوزه علمیه بصورت حضوری انجام میگیرد و طلبه رسمی کسی است که بصورت رسمی و از طریق آزمون وارد حوزه علمیه شده باشد و بصورت تمام وقت در حوزه مشغول تحصیل باشد و مدارک تحصیلی و امکانات دیگر فقط برای این دسته از طلاب تعلق میگیرد البته طلاب بعد از دوره مقدمات میتوانند غیر حضوری ادامه دهند اما ورودی های جدید دوره مقدمات را باید حضوری بخوانند. علاقمندانی که شرایط ورود را ندارند میتوانند با هماهنگی مدیر یکی از مدارس در کلاسهای آن مدرسه شرکت کنند یا با نوار دروس را دنبال کنند.

نظرات   

 
+2 #411 نامه های حوزوی میگه 1395-01-28 09:27
https://web.telegram.org/#/im?p=@namehayehawzavi
نقل قول
 
 
0 #410 امید میگه 1395-01-13 19:38
سلام.خسته نباشید.من شمال زندگی میکنم.میخواستم بپرسم که آزمون حوزه رو تو شهر خودمونم میشه داد؟؟؟

-----------
سلام
بله موقع ثبت نام محل ازمون رو هر جا انتخاب کنید همون جا می تونید امتحان بدید.
نقل قول
 
 
-1 #409 اطلس میگه 1394-11-13 07:07
سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم ثبت نام حوضه ی معصومیه که لیسانس میپذیره کی هستش؟ و چند سال طول میکشه ؟ با وجود اینکه میدونم پایان پذیر نیست و فرقش با کسانی که با سیکل وارد میشن چیه؟
==========
سلام
فرق چندانی با دیگران نداره درسها همون درسها و کتابها همان کتابهاست. منتهی اساتید در سطح بالاتر تدریس می کنند ضمن انکه ممکن است با توجه به معدل شما در سال اول اجازه دهند شش سال مقدمات را در چهار سال بخوانید
نقل قول
 
 
-5 #408 میثم میگه 1394-07-01 10:31
آقای تاران بنده اکثر نظراتو خوندم
به جان خودم خیلی تأسف خوردم حوزه شده بچه بازی هرکی ازمامانش قهر میکنه میگه میخوام برم حوزه یکی بخاطراین که از سربازی فرارکنه میره حوزه یکی برای....
دیگرطلبه های جدید ما طلبه واقعی نیستند دیگر کسی مانندآیت الله انصاری نخواهدآمد
نقل قول
 
 
+3 #407 یوسف میگه 1394-06-16 17:03
سلام من دانشجو هستم اگر من حوزه ی دانشجویی دروسی رو بگذرونم
وبعد وارد حوزه بشم اون درسایی رو که توی حوزه ی دانشجویی گزروندم دوباره
باید بگزرونم.
----------
سلام وادب
اون درس ها رو قبول نمی کنن
فقط شما اگر خوب خونده باشید میتونید سریع بخونید و شش سال اول را مثلا در چهار سال تمام کنید
نقل قول
 
 
+3 #406 هادی عبدالعلی پور میگه 1394-06-14 12:18
من امسال به سوم دبیرستان میرم می خواستم بعدازتمام شدن سوم برم حوزه ولی پدرم گفت بعدازتمام کردن پیش دانشگاهی برم الآن چیکارکنم تابابام راضی بشه
----------
سلام
پسر خوب یعنی راه راضی کردن بابات رو من باید بدونم؟؟؟؟؟؟؟؟
خب خیلی فرق نداره بخون پیش دانشگاهی رو شایدم خیری باشه.
نقل قول
 
 
-1 #405 شفق میگه 1394-06-02 13:23
سلام من میخواهم در جامعه الزهرا درسم را ادامه دهم الان پیش دانشگاهی هستم.ثبت نام کی شروع میشه؟
------------
سلام
در سالهای قبل ثبت نام آذر ماه بود.
نقل قول
 
 
+2 #404 محمدرضا میگه 1394-05-31 17:11
سلام اگر کسی بعد از گذراندن یکسال تمام از پایهی 1حوزه بدلیل مشکلی انصراف دهد میتواند دوباره شروع کند وبه پایه 2 برود یا بای مجددا ثبت نام کند واز اول شروع کند؟
----------
سلام
یه کمیسیونی هست باید نامه بنویسه تا وضعیتش بررسی بشه و جواب بدهند.
نقل قول
 
 
0 #403 مهتاب میگه 1394-05-31 15:38
باسلام ببخشید بنده با مدرک کارشناسی میخوام برم حوزه،هیچ تطبیق دروسی صورت نمیگیره برام؟
-----------
سلام وادب
نخیر درسی تطبیق داده نمیشه.
نقل قول
 
 
+7 #402 محمدجواد میگه 1394-05-26 08:09
سلام ببخشید من الان اول دبیرستانم رو تموم کردم ..میخواستم بدونم چطور باید وارد حوضه شم..فروردین ماه هم امتحان ندادم ..اگه باید برای سال بعد برم حوضه حتما باید سال دوم دبیرستانم رو هم بخونم ؟؟؟
----------
سلام وادب
بله شما باید صبر کنید سال بعد در ازمون شرکت کنید
دبیرستان رو هم بخونید چون اگه مثلا بهر دلیلی سال بعد نتونید حوزه برید از درستون عقب می مونید
نقل قول
 
 
-1 #401 میلاد میگه 1394-05-26 07:52
با سلام
بنده متولد سال ۷۰ هستم و دارای مدرک لیسانس حسابداری میباشم و میخواستم در حوزه علمیه اهل سنت ثبت نام کنم و خواستم بدونم که باید چند سال بخونم و از چه مقطعی باید شروع کنم
---------------
سلام وادب
متاسفانه در زمینه شرایط ورود به مدارس اهل سنت اطلاع ندارم
نقل قول
 
 
-3 #400 جعفر میگه 1394-05-25 11:30
سلام بر عزیزان...
من نمیدونم چیکار کنم از مدرسه که اصن خوشم نمیاد..سیکل هم دارم... بعضی ها میگن سخته و موفق نمیشم.. :sad: :sad: من میتونم موفق شم یا برم پی کارم... عربی هم کمی خوبه..خواهشا کمک کنید..خواهشا به ایمیلم بفرستید جواب را..خواهش..یا علی بای...
نقل قول
 
 
+7 #399 احمد میگه 1394-05-24 12:56
سلام اخیرا علاقه وافری به طلبه وحوزه وعلم ودانش رب ورسول وپروردگار و....دروجودم افتاده اهل دین ونماز وآیین ومذهب واعتقاداتم عالیه اما دوست دارم لباس پیغمبر برتن کنم و دین اسلام ونماز وآیین شیعه را گسترشی بیشتر نمایم اما سن من بالای چهل وپنج هستش نپرسید دیگه چهل وهفت سال دارم آیا میتونم برم حوزه ودرس بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟
-----------
سلام وادب
فکر میکنم بهتره بصورت غیر رسمی دروس حوزه را بخونید چون با شرایط سنی شما خیلی سخته بتونید بصورت رسمی در حوزه بخونید
نقل قول
 
 
+2 #398 علی میگه 1394-05-23 08:16
سلام من میخوام برم حوضه راست میگن شهریور بدون ازمون طلبه میپذیرن
---------
سلام وادب
چنین چیزی نشنیدم
میتونید سایت معاونت اموزش حوزه رو ببینید
نقل قول
 
 
+5 #397 محمد میگه 1394-05-19 10:16
سلام
من ترم ۶ دانشگاه هستم. میتونم همزمان با دانشگاه دروس طلبگی رو هم بخونم٬ یا باید اول دانشگاه رو تموم کنم؟
---------
سلام وادب
در شش سال اول طلبگی چنین چیزی مقدور نیست بعد از شش سال می توانید همزمان بخوانید. بنابراین شما باید دو ترم دیگر را تمام کنید و بعد وارد حوزه شوید یا نیمه کاره رها کنید.
نقل قول
 
 
+2 #396 فاطمه میگه 1394-05-05 17:33
با سلام وخسته نباشید
من سال پیش برای کنکور سراسری شرکت کردم و ادبیات روزانه قبول شدم ولی بخاطر شرایطی ادامه ندادم وچون دولتی بودم دوسال محروم شدم .. الان میخام براحوزه بخونم میخاستم درباره حوزه های مشهد که کدوم بهترازهمه هستن بدونم و چه زمانی ازمون درن و چه کتابهایی رو باید بخونم ... اگه میشه کامل توضیح بدین ممنون :cry:
------------
سلام وادب
متاسفانه از حوزه علمیه مشهد مطلع نیستم
باید از کسانی که در اون فضا هستن سوال بفرمائید
با عرض پوزش
نقل قول
 
 
+1 #395 !ميخاد میگه 1394-05-05 07:26
با سلام !
بنده دارای مدرک کارشناسی رشته فلسفه هستم، دوره سربازی رو نیز تمام کردم! میخام اگه خدا بخاد رشته قضاوت رو در حوزه علمیه بخونم .
میخواستم بپرسم چن سال طول میکشه تا فرد قاضی بشه؟ ویا اصلا صلاح هست که من بیام تو حوزه یا نه؟
--------------
سلام وادب
شما باید اول شش سال مقدماتی حوزه را بخونید
بعد وارد مرکز تخصصی قضا بشید که حدود سه و نیم سال بخونید تا دوره کارشناسی یا سطح دو تموم بشه بعد اگر در ان زمان قوه قضائیه خواست استخدام کنه بتونید برید حوزه.
دیگه خودتون باید تصمیم بگیرید اگر شما الان 26 سال سن داشته باشید حداقل ده سال باید بخونید تا مدرک کارشناسی قضاوت از حوزه رو بگیرید بعد هم اون زمان ممکنه شرایط سنی داشته باشن برای استخدام که اون هم میتونه مصیبتی باشه.
بنظرم در کل سخته از این طریق بتونید وارد قضاوت بشید
نقل قول
 
 
+6 #394 mahdimehraban میگه 1394-04-18 23:51
خیلی ممنون از اطلاعاتتون
نقل قول
 
 
0 #393 ما با ولایت زنده ایم میگه 1394-04-18 00:50
نقل کردن مریم:
باسلام.
بنده 31 سال سن دارم و مهر ماه قراره در حوزه درکرج تحصیل کنم .میخواستم بدونم آیا میشه بعد از اتمام حوزه واسه کارشناسی ارشد در دانشگاه ادامه بدم ؟ باید حتما در قم تحصیل کرده باشیم؟
-------------
سلام
شما بعد کارشناسی میتونید در دانشگاه ادامه تحصیل بدهید.

سلام
جناب پاسحگو از زحماتتان تشکر اما لطفا اطلاعاتتان را بالاتر ببرید در زمینه ی حوزه خواهران که این بندگان خدا دلسرد نشوند. یا حداقل کلا بفرمایید در مورد حوزه های خواهران اطلاع ندارید.
من فکر می کنم حوزه های بزرگ خواهران مثل جامعة الزهرا و حوزه مشهد یا غیره مبلغ خارج از کشور داشته باشد
نقل قول
 
 
+5 #392 خانم فهیمی میگه 1394-04-15 14:46
سلام به شما. میشه حقیر رو هم راهنمایی بفرمایید.
حقیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه رو دارم. خیلی علاقه مند به تحقیق در حوزه دین و یادگیری اون هستم. البته نه فقه. بلکه تو حوزه های دیگه. به شدت مشتاق هستم. به نحوی که علاوه بر مطالعه کتابهای عمومی دینی، دائم پیگیر سخنرانی های مذهبی تلویزیون و نکته هایی که بزرگان در خصوص خودسازی میفرمایند هستم. به شدت مخالف این هستم که دینم ضعیف باشه و با این وجود بشینم برای دکترا بخونم چون برای عمرم حیفم میاد. احساس میکنم رشته خودم برام هیچ مفید نبوده. البته حسابداری خوندم. حالا من چیکار کنم و از چه طرقی میتونم به مقصودم برسم؟ فقط به دنبال خودسازی هستم.
شاید لازم باشه که بگم وقتی خودم میخوام کتابهای دینی بخونم مثلاً معراج السعاده مرحوم ملا نراقی رو، بعضی جاها رو متوجه نمیشم. به همین دلیل بیشتر ترغیب میشم. احتمالاً با مخالفت پدر و مادر هم مواجه بشم.
----------------
سلام وادب
ببینید خیلی ها هستن دو یا سه رشته تحصیلی رو می خونن یا بصورت میا رشته ای کار میکنن.
اونچه بنظرم میرسه اینه که شما یا میتونید در کنار کار و زندگی در مقاطع بالاتر یکی از رشته های مرتبط با معارف دینی رو بخونید یا اینکه میتونید بصورت ازاد از کسی سیر مطالعاتی بگیرد و اونو مطالعه کنید و برنامه های خودسازی رو دنبال کنید.
نقل قول
 
 
+1 #391 میثم میگه 1394-04-15 12:43
من تمایل ورود به حوزه رو دارم، 30 ساله، متاهل دارای 1 فرزند، شرکت تولید نرم افزار دارم. آیا تحصیل سطح 1 بصورت تما وقت هست یا اینکه من میتونم مثل دانشگاه واحد کمتر بردارم و فقط پنج شنبه و جمعه ها و یا مثلا دو روز در هفته برم سر کلاس؟ آیا اطلا امکان گرفتن واحد کمتر هست؟

با تشکر
------------
سلام وادب
مهمترین نکته این است که احتمالا سن و سال شما برای ورود به حوزه بالاتر است مگر انکه تحصیلات عالیه داشته باشید.
می توانید در کنار کارتان بوسلیه نوار یا استاد خصوصی دروس حوزوی را بخوانید
نقل قول
 
 
+1 #390 حمید میگه 1394-04-13 08:27
سلام.من 32 سال سن دارم با مدرک فوق دیپلم.ایا میتوانم در آزمون شرکت کنم و در حوزه مشغول به تحصیل شوم.
--------
سلام وادب فکر میکنم سنتان بیشتر از شرایطی است که در دفترچه نوشته شده است.
نقل قول
 
 
+6 #389 ارسلان میگه 1394-04-08 08:55
سلام حاجی ایا امکان انصراف از حوزه بعد از یک سال (دوره ی بلند مدت )وجود دارد؟
-----------
سلام
بله وجود داره ولی فکر میکنم اگر بخاین برای دوره های سفیران شرکت کنید باید دوباره امتحان بدهید
نقل قول
 
 
+5 #388 ! میگه 1394-04-07 10:33
واقعا باید تا سال بعد منتظر بمونیم برای ثبت نام ؟

نمیشه الان ثبت نام کرد ؟ معدل دیپلمم 17 هست .
----------
سلام
بله ورود به حوزه از طریق ثبت نامه
نقل قول
 
 
+3 #387 بچه مثبت میگه 1394-04-07 09:14
باسلام و عرض خسته نباشید
ببخشید من سوم دبیرستان هستم وامسال هم به ثبت نام جامعه الزهرا نرسیدم.
پس باید برای ثبت نام بهمن ماه امسال اقدام کنم.
نظر مشاورین درمورد سال پیش دانشگاهی برای کسی که حتما قصد حوزه دارد منفی است و آن را برای من تلف کردن عمر و وقت میدانند پس با توجه به زمان ثبت نام جامعه الزهرا یکسال وقت آزاد دارم بنا به این شرایط در این یکسال تصمیم به حفظ ۱۵جزء قرآن را دارم.
به نظر شما تصمیم صحیحی اتخاذ کردم؟
یا باز هم با این شرایط پیش دانشگاهی را بخوانم؟
با تشکر فراوان
التماس دعا
یاعلی
------------
سلام وادب
نظر من شخصی است و ممکن است درست نباشد
بنظر من پیش دانشگاهی را بخوانید خدایی ناکرده چنانچه بعدا حوزه را نیمه کاره رها کردید بتوانید دانشگاه شرکت کنید.
نقل قول
 
 
+3 #386 احمد میگه 1394-04-06 15:53
سلام آیا می شود هم در حوزه هم در دانشگاه تحصیل کرد من هم به حوزه و هم به دانشگاه علاقه دارم
------------
سلام و ادب
شش سال اول باید فقط حوزه بخونید بعد اون می تونید درکنار دروس حوزه دروس دانشگاهی رو هم بخونید
نقل قول
 
 
+3 #385 سجاد میگه 1394-04-06 10:01
باعرض سلام بنده سال چهارم دبیرستان هستم و امسال کنکور دادم ونتوانتستم به انچه که میخواستم برسم وبرای سربازی هم فعلا معافیت تحصیلی دبیرستان دارم ایا امکان دارد که بنده یک سال در حوزه دوره بلند مدت شرکت کنم وسال اینده کنکور بدهم واگر قبول شدم انصراف دهم بعد از یک سال، وبه دانشگاه بروم؟لطفا راهنمایی بفرمایید
-----------
سلام وادب
باور کنید اینو نمیدونم
نقل قول
 
 
+8 #384 محمدحسن میگه 1394-04-06 08:03
سلام میخواستم بدونم حوزه علمیه الان داره شروع به ثبت نام در قم میکنه؟؟؟
---------
سلام
نه فرصت امسال تموم شده است
شما باید در ازمون سال بعد شرکت کنید.
زمان ثبت نام اواخر زمستان است
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی