جمعه, 26 مهر 1398

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

داوطلبان تحصیل غیر حضوری در حوزه علمیه بخوانند؟

کم نیستند علاقمندانی که دوست دارند در حوزه علمیه تحصیل کنند اما شرایطش را ندارند، بطور مثال فردی در سن سی سالگی به طلبگی علاقمند شده است و میخواهد با علوم حوزوی آشنا شود یا آنکه ازدواج کرده و شرایط آمدن به حوزه را ندارد یا بطور مثال رشته ای دیگر از علوم را تحصیل کرده است اما میخواهد از علوم حوزوی نیز مطلع باشد اما نمیتواند بصورت تمام وقت در حوزه مشغول تحصیل شود، براستی آیا میتوان بصورت غیر حضوری در حوزه علمیه تحصیل کرد؟ شرایط تحصیل غیر حضوری چیست؟ آیا کسانی که غیرحضوری میخوانند از امتیازهای طلبگی میتوانند استفاده کنند؟

 

تبصره ماده 10 و 18: در قوانین تحصیلی حوزه علمیه قم تبصره ای پیش بینی شده است تا کسانی که به هر دلیلی نمیتوانند از طریق روال عادی و رسمی در حوزه علمیه تحصیل کنند، از این راه بتوانند با علوم دینی آشنا شوند و بعد از گذراندن مراحل قانونی، طلبه رسمی حوزه شده و از امتیازاتی از قبیل مدرک تحصیلی، حق تلبس، شهریه و معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 

چرا تبصره 10 و 18 ایجاد شده است؟ باید اشاره کرد که این روش برای کسانی ایجاد شده است که بصورت سنتی در حوزه علمیه درس خوانده اند اما مدرک تحصیلی ندارند یا بهر ترتیب مشکلی پیش آمده و پرونده ای در حوزه ندارند اما کارویژه های طلبگی را انجام میدهند، اگر چه این ماده برای این افراد است اما افراد دیگر نیز میتوانند از این شرایط استفاده کنند و مشغول تحصیل شوند، بطور مثال یکی از دوستان چند سال پیش با استفاده از ماده18 امتحان لمعه داد و قبول شد و شکر خدا الان سطح چهار حوزه میخواند. خلاصه اینکه راهی میانبر است برای افراد علاقمند تحصیل در حوزه، شاید افراد زرنگ بتوانند در دو یا سه سال درس شش سال را بخوانند و با یکبار امتحان دادن مقدمات را تمام کنند.

 

دو شرط اساسی تبصره ماده 10 و18:

1- اشتغال اصلی فرد باید تحصیلات حوزوی باشد. یعنی شخص متقاضی حتما باید بخش عمده ای از وقت خود را به علوم حوزوی بگذراند بگونه ای که اطرافیان او را مشغول دروس حوزوی بدانند، تشخیص این مساله بعهده حوزه است، البته ممکن است فرد برای اداره زندگی خود کار کند اما بهر ترتیب باید نمود طلبگی داشته باشد.

2- اینکه در امتحان مربوطه بتواند موفق باشد.

 

ماده 18: بر این اساس شخص متقاضی درسهای حوزوی را از پایه اول تا ششم میخواند و با استفاده از تبصره ماده 10 بصورت یکجا امتحان میدهد واگر بتواند مرحله امتحان را با موفقیت بگذراند میتواند ادامه تحصیلات را بصورت رسمی در حوزه علمیه ادامه دهد.

شرایط ماده 10:

- فرد باید حداقل مدرک سیکل را داشته باشد.

-از نظر سنی نیز زیر سی سال داشته باشد.

 

مواد امتحانی:

1-ادبیات عرب شامل:

الف-صرف ساده

ب-سیوطی تا اول تصریف

ج-منطق مظفر

د-مغنی باب اول

2- آموزش علوم قرآنی آیت الله معرفت

3-کل کتاب اصول مظفر

4-شرح لمعه بصورت کامل

 

تبصره ماده10: بر این اساس فرد متقاضی در دوره سطح پذیرفته میشود یعنی پایه هفت تا ده، یعنی فرد متقاضی اگر بتواند درسهای یکی از پایه های هفت تا ده را با موفقیت امتحان بدهد میتواند در مقطع بالاتر مشغول به تحصیل شود.

مواد درسی مورد امتحان برای پایه هفت و هشت رسائل و مکاسب و برای پایه نه و ده کفایتین است.

 

روند اجرایی ثبت نام و پذیرش از طریق تبصره ماده 10 و 18

1- گواهی دو نفر از اساتید مورد تایید حوزه مبنی بر اتمام لمعتین و اصولین( ماده18) رسائل و مکاسب یا کفایتین(10).

2-اخذ مجوز از کمیسیون موارد خاص حوزه علمیه قم.

3-قبولی در امتحان ورودی شفاهی فقه و اصول.

4-قبولی در امتحان کتبی پایه مورد نظر.

5-قبولی در امتحان شفاهی نهایی.

 

این علاقمندان درسها را کجا بخوانند؟ متقاضیانی که میخواهند از این طریق امتحان بدهند میتوانند این درسها را با هماهنگی مدارس علمیه و بصورت مستمع آزاد در کلاسهای مورد نظر شرکت کرده و استفاده کنند البته شرکت در این کلاسها ضروری نیست و در جایی نوشته نمیشود اما بهر حال امتحانات نسبتا سخت است و بعید است بدون حضور در کلاس بتوان از عهده آنها بر آمد. البته نوارهای این کلاسها را نیز براحتی میتوان حتی از اینترنت دانلود کرد. باید اشاره کرد در حوزه علمیه قم مدارسی از قبیل مدرسه آیت الله لنگرودی نیز درسهایی برای این بخش از علاقمندان برپا میکنند.

علاقمندان میتوانند برای اطلاع بیشتر با این شماره ها تماس بگیرند: 025-37830956 آقای موسوی راد

نظرات   

 
-3 #213 ملک محمدی میگه 1395-10-27 15:03
باسلام؛
لطفا یک حوزه علمیه در سمت غرب تهران معرفی نمایئد که طلاب آزاد بتوانند در آنجا تحصیل نمایند .
تشکر

سلام

http://hawzahnews.com/detail/News/405670
نقل قول
 
 
+83 #212 محمد میگه 1394-11-16 20:44
سلام چرا برای اشتغال به علوم دینی و راه خدا اینقدر سختگیری وجود داره واقعا متاسفم مگر باید راه حوزه هم همانند راه دانشگاه امروز باشد که پر از فساد عینیست....
نقل قول
 
 
+3 #211 احسان میگه 1394-10-13 19:13
باسلام خدمت شما در سطح یک میتوانم شهریه خودم راقطع کنم وغیر حضوری ادامه بدم بنا به دلایل ومشگلاتی که دارم
------
برای طلبه های رسمی تحصیل غیر حضوری بعد از اتمام شش سال اول مقدور است
نقل قول
 
 
+4 #210 علی میگه 1394-08-04 07:03
باعرض سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم که بر اساس ماده 10و18 میتوان گواهی دو نفر از اساتید را مبنی بر شرکت در کلاس ها را در یکی از شهرستان ها گرفت ودر قم امتحان داد با تشکر./
-----------
سلام وادب
بله میشه این کار رو کرد
نقل قول
 
 
+27 #209 بهروز جمالی میگه 1394-08-03 17:33
خیلی خوشحال خواهم شد که ببینیم روزی حوزۀ علمیه، باب علم آموزی را به روی همه ی علاقمندان باز کند و ببینیم که چه انسانهای بزرگی از این طریق وارد جامعه خواهند شد و چه حرکت و تحولی عظیم در حوزه ایجاد خواهد شد.

بنده شاغل دولتی هستم لیسانس مهندسی برق مخابرات 39 سال
و اطمینان دارم که اگر راه ورود به حوزه را پیدا کنم به حول و قوه الهی به بهترین نحو ممکن تحصیلات حوزوی را در پیش رو خواهم گرفت
نقل قول
 
 
+27 #208 بهروز جمالی میگه 1394-08-03 17:23
چقدر خوب بود راه ورود به حوزه برای همگان با تمامی شرایط سنی مهیا بود، وهر کس به قدر وسع خودش از دین و علوم دینی بهره ی خودش را می برد.
و اگر چنین بود هر کس به اندازه توان خودش به اطرافیان و اشخاصی که به هر طریقی با آنها در ارتباط بود از نور علم خودش بهره میرساند و فضای جامعه به سمت معنویت پیش میرفت، و از طرفی روحانیت فقط به قشر خاصی تعلق نمیگرفت و این اتهام از بین می رفت که طلبه ها کسانی هستند که هیچ کار دیگری نمیتوانستند انجام دهند و به ناچار حوزه را به عنوان آخرین گزینه برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند و غیر از موعظه کاری دیگر بلد نیستند.(البته حقیقت تلخی هست که رویه غلط جاری بوجودآورده)
نقل قول
 
 
+35 #207 بهروز جمالی میگه 1394-08-03 17:22
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دست اندرکاران حوزۀ علمیه قم
به قانون شرط شاغل نبودن متقاضی طلبگی و شرط سنی زیر سی سال چندین اشکال اساسی وارد هست که متاسفانه همین قوانین باعث افتادن فاصله بین مردم و دین و علوم دینی شده.
آیا امام جعفر صادق علیه السلام هم برای پذیرش شاگرد در مکتب خودش همین شروط را میگذاشت؟؟؟
چقدر خوب بود در بین پزشکانمان، مهندسین، اساتید دانشگاهها و حتی بین اصناف، علمای بزرگی داشتیم؟
نقل قول
 
 
0 #206 یوسف کریمی پرمهر میگه 1394-06-30 19:28
سلام
باصلوات برمحمدوال محمدحقیررسایل ومکاسب وکفایهرادرحوزه علمیه اردبیل به طورسنتی خوانده ام ودرحال حاضرملبس به ملبس بهلباس مقدس روحنی هستم وکارنامه ای برایم صادرنشده وتنهاشورای مدیریت ان زمان کواهی صادرنموده جهت ادامه تحصیل درقم لکن به علت مشکلات عدیده نتوانستم به قم بروم وتنها چیزی که دست دارم کواهی شورای مدیرت حوزه اردبیل است بدون نمره ومعدل ودرحال تدریس معارف اسلامی دردانشکاه هستم فلای کیرداده اند به کواهی حوزه شهرستان و46 سال دارم بامشکل مواجه شدم لطفا راهنمای فرمایید.
----------------
سلام و ادب
این بند دقیقا برای چنین شرایطی طراحی شده است
شما میتوانید در حوزه قم ثبت نام کنید و امتحان بدهید.
نقل قول
 
 
+5 #205 ابوالفضل میگه 1394-06-16 05:25
بسمه تعالی
با سلام
ایا این قانون هنوزم پایداره سال 94 اقای موسوی راد جواب نمیدن
----------
سلام بله پایداره
نمیدونم ولی فکر کنم جواب بده
نقل قول
 
 
-4 #204 یه نفر میگه 1394-06-02 15:54
نقل کردن سعید:
سلام علیکم
مدرسه ای رو در مشهد معرفی بفرمائید
تا بشود بصورت متفرقه درس را شروع نمود.
باتشکر
-------
سلام وادب
متاسفانه از مدارس مشهد اطلاع کافی ندارم.

چهار راه خسروی، کوچه شوکت الدوله، کوچه پشت پمپ بنزین، پلاک 62 یا 62/1، بخش متفرقه مدرسه حاج آقای موسوی نژاد، 32223264
نقل قول
 
 
0 #203 حقیر میگه 1394-05-23 08:19
حاج آقا خیلی عذر میخوام
این شماره ای که اعلام کردید حاج آقای موسوی راد ان شاء الله زنگ بزنیم در این مورد جواب سوالات مارو میدن دیگه. یهو بنده خدا کفری نشه به ما بد و بیرا بگه؟
-------------
سلام
ایشون خیلی با اخلاق هستند و حتما با حوصله جواب میدن
نقل قول
 
 
-3 #202 حقیر میگه 1394-05-07 06:47
سلام علیکم
حاج آقا لطفا سوال من جواب بدهید
امتحان شفاهی که میفرمایید چه شکلیه یعنی چه طور سوال میپرسن؟
اگر جواب بدهید بسیار ممنون میشوم
-------------
سلام
یعنی بخشی از کتاب را باز می کنن شما باید بخونید بعد سوال ادبیات می کنن سوال محتوایی می کنن و ممکنه در همه زمینه ها سوال پرسیده بشه.
نقل قول
 
 
+3 #201 شاکی میگه 1394-05-06 06:53
سلام چه جوریاست خواهران راحت با مدرک دانشگاهی ارشد می تونند راحت وارد سطح3 می شند و مشکلی ندارند بعد آقایان بد یچاره باید انقدر زجر بکشند کلی تبصره و قانون براشون می ذارند ؟ اگه جای مثل جامعه الزهرا بررای آقایان هست معرفی کنید :cry: :cry:
نقل قول
 
 
-5 #200 آشنا میگه 1394-04-28 17:12
با سلام و احترام
من دارای مدرک کارشناسی ارشد ریاضی هستم -32 ساله- می تونم در دوره های غیرحضوری جامعه الزهرا سطح 2 یا سطح 3 شرکت کنم؟
---------
سلام وادب
بله شما در دوره سطح سه حوزه می تونید شرکت کنید فکر می کنم غیر حضوری هم ممکنه.
نقل قول
 
 
+8 #199 ابراهیم پور میگه 1394-04-14 04:35
با سلام داوطلبان تحصیل غیر حضوری در حوزه بخوانند این عنوان غلط است اصطلاح آموزش غیر حضور مربوط به طلاب سطح دو و شاغل که دارای پرونده در حوزه هستند می باشد و کلا تحصیل در حوزه حضوری است.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی