جمعه, 26 مهر 1398

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

سوابق شیخ گروگان گیر

هارون مونس (۱۳۴۳ بروجرد - ۱۳۹۳ سیدنی ) با نام قبلی محمدحسن منطقی (ایرانی) یک شیخ خودخواندۀ ایرانی بود که به استرالیا مهاجرت کرده و در شهر سیدنی زندگی می‌کرد. هارون مونس به عنوان عامل اصلی حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ معرفی شدو در این گروگانگیری توسط پلیس کشته شد. او که قبلاً لباس روحانیت شیعه به تن می کرد، در وبسایتی که منسوب به اوست نوشته بود که دیگر شیعه نیست. او شاعر هم بود و مجموعه شعر او «درون و برون» نام دارد که در برخی کتابخانه‌های ایران و دیگر کشورها از جمله امریکا و استرالیا در دسترس است و از طریق آمازون نیز به فروش می‌رسد.

او قبل از پناهندگی به استرالیا مدیر یک آژانس مسافرتی در ایران بود و قبل از ترک ایران، دویست هزار دلار از مشتریان آژانس کلاهبرداری کرد. همچنین عکسی از همسر دوم (زهرا مباشری، دختر حبیب‌الله مباشری معاون دانشگاه امام صادق) او در استرایل و در کنار کامران دانشجو منتشر شده است.

شیخ هارون پیش از این یک بار توسط پلیس استرالیا بازداشت شده بود، چرا که پیامهایی حاوی کلمات تند و خشونت‌آمیز به خانواده هفت سرباز استرالیایی که در افغانستان کشته شده‌اند ارسال کرده بود شیخ هارون در پیامی به خانواده یکی از کماندوهای کشته‌شده در افغانستان نوشته که من متاسفم از اینکه شما فرزندتان را از دست دادید ولی متاسف نیستم که قاتل شهروندان بی گناه اکنون مرده است هارون خود این اتهام را رد کرده است در حالیکه نخست وزیر استرالیا گفته اگر صحت اتهامات وارده اثبات شود باید گفت وی مرتکب عملی شرورانه و بزدلانه شده است.

شیخ هارون همچنین مظنون به دست داشتن در قتل همسر سابقش بوده و در رابطه با این پرونده در زمان این گروگانگیری به قید وثیقه آزاد بوده است. به نوشته رسانه های استرالیا، مقامات به شریک زندگی شیخ هارون که امیره درودیس نام دارد و ۳۴ ساله است، مظنون هستند که نولین هایسون پل، ۳۰ ساله و مادر دو فرزند را کشته است. خانم پل در آوریل سال گذشته در آپارتمانش در سیدنی با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده بود و سپس جسدش به آتش کشیده شده بود. به گزارش رسانه‌ها، او که همسر پیشین شیخ هارون بود در آن زمان بر سر حضانت فرزندان با او دعوای سخت حقوقی داشت. شیخ هارون هم متهم شده بود که در قتل خانم پل دست داشته است. وکیل او به رسانه ها گفته بود که پرونده علیه این دو مظنون بسیار ضعیف است و هر دوی آنها شاهد داشته اند که در زمان قتل جای دیگری بوده اند. در زمان گروگانگیری این دو متهم با سپردن وثیقه آزاد بودند.

چهل فقره تعرض جنسی از دیگر اتهامات اوست. شیخ هارون سالها پیش خود را یک "شفادهنده" معرفی کرده و در استرالیا به "شفای" مشتریان می‌پرداخت. او متهم شده بود که در جریان جلساتی که با مشتریان داشته، در چندین مورد به آنها تعرض جنسی کرده و بدن آنها را به شکل نامناسبی لمس کرده است.

 شیخ هارون در آذرماه ۱۳۹۳ هجری شمسی معادل دسامبر ۲۰۱۴، در جریان حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ پس از گروگانگیری چند شهروند استرالیایی در شهر سیدنی به دست پلیس کشته شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حمله را محکوم کردو گفت توسل به شیوه‌های ضد انسانی و ایجاد رعب و وحشت به‌نام دین رحمانی اسلام تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست. او همچنین درباره این پناهنده ایرانی افزود: سوابق و شرایط روحی روانی این فرد که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است و وضعیت وی برای مسوولان ذی‌ربط آن کشور کاملاً روشن بوده است.