یکشنبه, 15 تیر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

مبادا هیات ها بازیچه سیاست شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید 17 آذرماه در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به آثار اقامه عزا برای سرور و سالار شهیدان (ع) و پیاده روی خیل عظیم عزاداران اربعین حسینی، اظهار داشت: از اثر باید موثر را شناخت. درباره امام حسین (ع) چند مطلب در روایات وجود دارد؛ یکی زیارت آن حضرت و یکی اقامه عزا. کلمات ائمه درباره آن حضرت محیّر العقول است.

وی با تبیین روایتی از امام صادق (ع) درباره فضیلت زیارت امام حسین (ع) و با بیان این که این روایت در کمال اعتبار (سندی) است، گفت: امام ششم (ع) وقتی این جمله را فرمود که قبر مطهر امام حسین (ع) بسته بود و زایر چندانی نداشت؛ گاه اگر کسی گذرش می افتاد (به زیارت می رفت). امروز را ببین، اعجاز را ببین. آن چه عقل هر حکیم و مغز هر فقیهی را مبهوت می کند این است که خدا با زائران قبر او تکلم می کند (و می پرسد) شما از زیارت قبر (امام) حسین (ع) چه می خواستید؟ چه مقصدی داشتید؟ (زایران امام حسین ع) می گویند: پروردگار ما، غرض ما فقط حبّ رسول خدا(ص) و حبّ علی(ع) و فاطمه(س) بود. به این عشق رفتیم و به این محبت قدم برداشتیم ... سپس خدا به زائران آن حضرت خطاب می فرماید: شما به محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام ملحق شوید که شما با آن حضرات در درجه آنها هستید.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به آثار برپایی مجالس عزاداری و فضیلت گریه بر مصایب امام حسین (ع)، نسبت به برخی اظهار نظرها مبنی بر این که عزاداری ها به حد افراط رسیده است، انتقاد کرد و آن را ناشی از جهل دانست و گفت: بر اساس روایت، تمام انبیا، شهدا، صدیقین و ملایکه آسمان برای مصیبت امام حسین (ع) گریه طولانی می کنند.


وی خطاب به روحانیون، حوزویان و هیات های مذهبی اظهار داشت: امام حسین (ع) را بشناسید و به مردم بشناسانید. مبادا هیات ها بازیچه سیاست شود. مبادا به خون چنین کسی خیانت شود.