یکشنبه, 15 تیر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

آزمون گواهینامه استخدامی سطح 1 و 2

ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق سایت معاونت آموزش و امور حوزه های علمیه (همین سایت ـ Howzeh.org)، از تاریخ 1394/09/01 لغایت 1394/09/30 انجام خواهد شد.


مدارک مورد نیاز:
1ـ اسکن گواهی اشتغال (فرم شماره 1)
2ـ اسکن گواهی اساتید (فرم شماره 2)
3ـ اسکن عکس متقاضی (جدید) بصورت رنگی
4ـ اسکن صفحات اول، دوم و توضیحات شناسنامه بصورت رنگی
5ـ اسکن کارت ملی (پشت و رو) بصورت رنگی
6ـ اسکن کارت معافیت تحصیلی یا پایان خدمت بصورت رنگی

تذکّـر:
1- ضروری است که تمامی مدارک لازم (1 تا 6) اسکن شوند. اسکن باید به صورت رنگی، واضح و خوانا، با فرمت jpg و حجم هر تصویر نباید بیش از 500 کیلوبایت باشد.
2ـ در صورت ناقص بودن هرکدام از مدارک، ثبت نام انجام نخواهد شد.
3ـ کسانی که در آزمون گواهینامه استخدامی دوره های قبل شرکت کرده و موفق به کسب نمره قبولی نشده اند، در صورت تقاضا باید در این دوره ثبت نام و تمامی مدارک را تهیه نمایند. این دسته از متقاضیان مجازند فقط در آزمون دروسی شرکت کنند که در دوره قبل، موفق به کسب نمره قبولی نشده اند.
4ـ ثبت نام، صرفاً از طریق سایت انجام خواهد شد ولذا از پذیرش مدارک بصورت حضوری، پستی یا ایمیل معذوریم و به مدارکی که از این طریق ارسال شوند، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

5ـ هر داوطلب فقط مجاز به یک بار ثبت نام در سامانه می باشد.

6ـ پس از تکمیل مراحل ثبت نام، کد رهگیری ویژه به هر شخص اختصاص داده خواهد شد که از طریق پیامک نیز به شماره همراه وی ارسال می گردد. لازم است جهت استفاده از سامانه در مراحل بعدی یا تکمیل و ویرایش اطلاعات در حفظ و نگهداریکد رهگیری کوشا باشید.
7ـ اگر ابهام یا سؤالی دارید که در نظرات و سؤالات دیگران نیز نیامده، در ذیل همین مطلب درج نموده و از هرگونه مراجعه یا تماس تلفنی با بخش های مختلف معاونت آموزش و مدارج علمی خودداری کنید.

8- با توجه به اینکه اغلب اطلاع رسانی های این آزمون از طریق سامانه پیامکی انجام می شود، بهتر است شماره پیامک30002251000082 را در گوشی خود ذخیره نمایید تا به عنوان پیامک مزاحم و ناشناس شناخته نشود.
 


توضیحات لازم:
* فرم های شماره 1 و 2 را از همین صفحه دانلود کنید (با کلیک راست برروی هر تصویر و انتخاب گزینه save as) و سپس با توجه به توضیحات ذیل، جهت تکمیل آنها اقدام نمایید.

1- درخصوص «گواهی اشتغال» (فرم شماره 1)

فرم شماره 1 ـ گواهی اشتغال تمام وقت

طبق مصوبه شورای محترم عالی حوزه، متقاضیان گواهینامه استخدامی باید تا قبل از تاریخ 1388/07/12 در یکی از ادارات و نهادهای دولتی یا غیردولتی به عنوان روحانی (معمّم یا غیرمعمّم) و در امور مربوط به روحانیت (فرهنگی، تبلیغی) به صورت تمام وقت (حداقل 5 ساعت در روز) شاغل باشند.

بنابراین افراد ذیل مشمول این مصوّبه نمی شوند و لازم است از ثبت نام خودداری کنند:
الف) کسانی که تاریخ شروع به کار آنان، 13 مهر 1388 به بعد باشد.
ب) کسانی که فعالیت آنان در امور غیرمرتبط با شؤون روحانیت بوده است (در آن اداره به عنوان روحانی شناخته نشوند).
ج) کسانی که اشتغال آنان به صورت پاره وقت (دو سه ساعت در روز) بوده است.

 

ـ ادارات، سازمانها و ارگانها، مجازند فرم گواهی اشتغال (دانلود شده از سایت) را تکمیل نمایند ولی بهتر است متن آن را در قالب و فرم سربرگدار اختصاصی خود بیاورند.
ـ در صورت اشتغال فرد در ادارات مختلف، لازم است گواهی های مذکور در فرم های جداگانه ارائه گردد.
ـ درخصوص «اشتغال پاره وقت» و همزمان افراد در دو اداره، (کسانی که به طور مثال در یک اداره، دو ساعت و در اداره دیگر سه ساعت اشتغال داشته اند)، لازم است از هر دو اداره گواهی با تاریخ مشترک ارائه نمایند به گونه ای که در مجموع، «اشتغال تمام وقت» صدق کند.

2- درخصوص «گواهی استاد» (فرم شماره 2)

فرم شماره 2 ـ گواهی اساتید

ـ اساتید محترم می توانند فرم گواهی استاد (فرم شماره 2) موجود در همین صفحه را تکمیل نمایند. گواهی های دست نوشته اساتید نیز اگر مشتمل بر مندرجات این فرم باشد، پذیرفته می ­شود.
ـ در صورت تلمّذ طلبه نزد چند استاد، لازم است از هر استاد، گواهی جداگانه­ ای اخذ و ارائه گردد.
ـ درج مشخصات کامل و شماره تماس استاد، الزامی است.

زمان برگزاری آزمون:
پس از پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام، مدارک متقاضیان به معاونت آمار و بررسی حوزه ارسال می گردد. این معاونت موظف است علاوه بر احراز اصالت مدارک ارائه شده از سوی متقاضیان، صلاحیت آنان را نیز برای شرکت در آزمون اعلام نماید.
از آنجاکه تعداد متقاضیان و زمان لازم برای اعلام صلاحیت آنان از سوی معاونت آمار و بررسی مشخص نیست، بنابراین تعیین زمان برگزاری آزمون نیز به بعد از اتمام کار آن معاونت موکول می شود.
بدیهی است صرفاً کسانی مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود که صلاحیت آنان مورد تأیید قرار گیرد. به این دسته از متقاضیان، جهت شرکت در آزمون از طریق پیامک، اطلاع رسانی می شود.مواد آزمون:
سطح یک:
          ـ فقه: کتاب شرح لمعه (ابواب صلاه، صوم، حج، متاجر و نکاح)
          ـ اصول فقه: اصول مرحوم مظفر (شامل: مباحث اوامر، نواهی و استصحاب)
          ـ عمومی: تفسیر نمونه جلد ١ و بدایه المعارف (مباحث امامت و معاد)
سطح دو:
          ـ فقه: مکاسب محرّمه، بیع مباحث شروط المتعاقدین و شروط العوضین
          ـ اصول فقه: فرائد الاصول (مبحث استصحاب) و کفایه الاصول (مبحث اوامر)
          ـ عمومی: تفسیر المیزان جلد ١ و نهایه الحکمه جلد ١ (مراحل اول، دوم، سوم و چهارم)