یکشنبه, 15 تیر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

اعطای گواهینامه استخدامی سطح 1 و 2 به طلاب شاغل فاقد مدرک حوزوی

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا حامدی، مدیر کل مدارک علمی حوزه های علمیه طی مصاحبه با سایت معاونت آموزش و امور حوزه های علمیه اعلام نمودند گواهینامه استخدامی سطح  1 و 2 به طلاب شاغل فاقد مدرک حوزوی طی فرایند قانونی اعطا خواهد شد.

ایشان اجرای طرح صدور گواهینامه استخدامی را  مربوط به طلاب محترمی دانستند که در سنگرهای مختلف اعم از نهادها، سازمانها و مراکز علمی به عنوان فردی حوزوی (اعم از معمم و غیرمعمم) که تا تاریخ ١٢/مهرماه/٨٨ به صورت تمام وقت اشتغال به خدمت داشته اند و فاقد پرونده تحصیلی می­باشند و یا به دلیل اشتغالات مزبور موفق به گذراندن مراحل تحصیلی و ارزیابی نشده و با توجه به گذشت زمان، امکان گذراندن امتحانات را به صورت مرسوم نداشته اند.

  حجت ا الاسلام والمسلمین حامدی مدرک فوق را فاقد ارزش علمی جهت ادامه تحصیل در سطوح بالاتر در حوزه های علمیه و یا مراکز دیگر علمی دانسته و  شرائط عمومی اعطای گواهینامه استخدامی را مطابق مصوبه شورای عالی حوزه های علمیه  اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، برخورداری ازسلامت فکری ـ اخلاقی و سیاسی،اشتغال به خدمت بصورت تمام وقت و موفقیت در آزمون جامع کتبی اعلام نمودند.

  مدیر کل محترم مدارک علمی حوزه های علمیه مواد آزمونی  متقاضیان مدرک استخدامی سطح یک را  در دروس فقه از کتاب شرح لمعه در  ابواب صلاه، صوم، حج، متاجر و نکاح و اصول فقه از اصول مرحوم مظفر شامل مباحث اوامر، نواهی و استصحاب و در دروس عمومی از  تفسیر نمونه جلد ١، بدایه المعارف مباحث امامت و معاد و نیز  مواد آزمون سطح دو در  فقه شامل مکاسب محرمه، بیع مباحث شروط المتعاقدین و شروط العوضین واصول از مبحث استصحاب فرائد الاصول و مبحث اوامر کفایه الاصول و  دروس عمومی شامل تفسیر المیزان جلد ١، نهایه الحکمه جلد ١ مراحل اول، دوم، سوم و چهارم،  بیان نمودند.

  ایشان کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل و چگونگی ثبت نام و زمان آزمون را در اطلاعیه های اعلامی دفتر مدارک علمی حوزه های علمیه از طریق سایت رسمی معاونت آموزش و امور حوزه ها یه به آدرس www.howzeh.org بیان داشتند.

  لازم به ذکر است متقاضیان محترمی که شرایط اولیه دریافت مدرک استخدامی را طبق این مصاحبه دارا می باشند جهت سهولت و آگاهی بهتر از زمان و مراحل ثبت نام می توانند شماره ملی خود را از طریق پیام کوتاه به سامانه ارتباطی مدرک استخدامی به شماره 30002251000082 ارسال نمایند.