دوشنبه, 16 تیر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

طلبه های ممتاز می توانند تدریس کنند

با استعانت از خداوند متعال و تحت توجهات حضرت ولی‌عصر(‌عج) و با توجه به مصوبه 944 شورای محترم عالی حوزه‌های علمیه، به منظور تشویق و ترغیب طلاب ممتاز پایه 4 و 5 مدارس علمیه بلند مدت جهت تدریس در مدارس محل تحصیل، آئین‌نامه بکارگیری استاد معین تدوین و جهت اجرا به مدیریت‌های حوزه‌های علمیه استانی ابلاغ گردید.

شرایط و مراحل بکارگیری استاد معین به شرح ذیل است:
الف) هدف: فراهم نمودن زمینه نظام‌مند سنت استاد‌پروری از میان طلاب جوان و مستعد، با حفظ ضرورت توجه خاص به تقویت پایه تحصیلی و تربیتی طلاب.
ب) تعریف: استاد معین طلبه مهذب و ممتازی است که پایه 1 تا 4 را به اتمام رسانده و اشتغال به تحصیل در پایه 5 یا 6 دارد و با احراز شرایط جهت تدریس به صورت ساعتی در پایه 1 تا 3 در محل تحصیل، بکارگیری می‌شود.

ج) شرایط اختصاصی استاد معین
1. اتمام پایه 1 تا 4 و کسب نمره قبولی در کلیه دروس (کتبی و شفاهی)؛
2. اشتغال به تحصیل در پایه 5 یا 6
3. کسب رتبه ممتازی براساس آئین‌نامه طلاب ممتاز آموزشی
4. تأیید شورای واحد آموزشی محل تدریس
5. موفقیت در مصاحبه علمی و مثبت بودن مراحل ارزیابی
6. دارا بودن صلاحیت‌های عمومی؛غ

د) مواد مصاحبه علمی: یک یا چند درس از دروس
1. صرف 2. نحو  3. بلاغت؛
هـ‌) تعداد و مواد درسی استاد معین:
1. حداکثر 20٪ از دروس پایه 1 تا 3 هر واحد آموزشی توسط اساتید معین تدریس می‌شود.
2. استاد معین حداکثر دو درس از دروس صرف، نحو و بلاغت را می‌تواند تدریس کند.

و) مهلت ثبت‌نام:
(برای داوطلبان مدارس علمیه شهرستان‌ها): از تاریخ 1/خردادماه/94 تا 31/خردادماه/94
ز) نحوه ثبت نام:
ارائه درخواست به مدیر مدرسه علمیه محل تحصیل؛